Kadayıflı Diyabetik Muhallebi Tarifi

Diyabetliler, Slimini Diyabetik Un sayesinde geleneksel tatlardan artık uzak kalmıyor. Glisemik indeksi %40 düşürülmüş Diyabetik Un ile yapılmış Kadayıflı Diyabetik Muhallebi Tarifini gönül rahatlığıyla uygulayabilir, sonuçları bizlerle paylaşabilirsiniz. İsterseniz yorum olarak yazabilir, dilerseniz Facebook adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Facebook adresimiz: www.facebook.com/sliminicom

 

Malzemeler

 • 1 litre light süt
 • 1 fincan Slimini Diyabetik Un
 • 1 fincan Slimini Light Buğday Nişastası
 • 1 büyük çay bardağı doğal toz tatlandırıcı
 • 150 gr tel kadayıf
 • 1 kaşık doğal toz tatlandırıcı
 • 1 çay bardağı ceviz
 • 3 kaşık zeytinyağı

 

Yapılışı

 1. Süt, un, nişasta ve tatlandırıcı pişirilir. Pişirirken çırpma teli ile göz göz olmasını sağlayın.
 2. Tel kadayıfı bir tavaya alıp parçalara ayırın (kurumasını sağlayın)
 3. Kuruyan tel kadayıflar kırılıp küçük parçalar haline gelecektir.
 4. Diğer malzemeleri de (ceviz, tatlandırıcı ve zeytinyağı) ilave edip altın rengini alana kadar kavurun.
 5. Servis etmek istediğiniz kaplara birer kaşık tel kadayıftan koyun. Üzerine muhallebiyi döküp en üstünü de tel kadayıfla kapatın.

Afiyet olsun.

 

 

Slimini Diyabetik Un Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından onaylanmıştır.

Diğer unlara göre Glisemik İndeksinin %40 daha az olduğu onaylanmıştır. Slimini’nin bir sağlık uzmanı (diyetisyen, beslenme uzmanı, hekim) önerisinde kan şekerinin düzenlenmesi gereken bireylerde (şeker hastalarında) kullanımı tavsiye edilmektedir.

Glisemik İndeks (GI) farklı besinlerde aynı miktarda karbonhidratın kan glikoz içeriğinin artışı üzerindeki etkisinin ölçümüdür.

Yapılan araştırmalarla, düşük GI besinlerin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu, düşük enerjili ve düşük GI’li ürünlerin obezite, diyabet, insüline direnç sendromu ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaygın görülen metabolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.

Glisemik İndeks ve diyabet arasındaki ilişki;

Yüksek glisemik indeksli gıdaların sürekli tüketimi ile 24 saatlik kan glukozu ve insülin seviyeleri yükselmektedir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan glikoz seviyesinin aşırı yükselmesine neden olarak insülin salınımını artırmakta ve bu durum uzun vadede vücudun insüline duyarsızlaşmasına ve Tip2 diyabetin gelişmesine yok açmaktadır.

Sizde tariflerinizi facebook.com/sliminicom adresinden bizle paylaşabilirsiniz.

Slimini Diyabetik Un Adese marketlerde satışa çıktı. Ayrıca www.gidadevi.com adresinden kapıda ödeme ile ürünü temin edebilirsiniz.