Diyabetik Paskalya Çöreği

Malzemeler

 1. 125 gr tereyağı
 2. 3 yumurta (2 tanesi içine)
 3. 1 çay bardağı su
 4. 1 su bardağın doğal tatlandırıcı
 5. 1 tutam tuz
 6. 1 tane yaşmaya
 7. 500 gr Slimini Diyabetik Un

 

 

 

Hazırlanışı

 • Bir bardak un, maya ve su önceden mayalandırın.
 • Daha sonra diğer malzemeleride ekleyip yoğurun, mayalanmaya bırakın.
 • Mayalanan hamuru 6 eşit parçaya ayırın, bezeleri uzunlamasına yuvarlayın. 2 şerli saç örgüsü örün.
 • Tepsiye koyup mayalanmasını bekleyin.
 • Mayalanan paskalyalara yumurta sarısı sürüp üzerine ceviz serpiştirin.
 • 200 derecede üzeri kızarana kadar pişirin.

 

Slimini Diyabetik Un Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından onaylanmıştır.

Diğer unlara göre Glisemik İndeksinin %40 daha az olduğu onaylanmıştır. Slimini’nin bir sağlık uzmanı (diyetisyen, beslenme uzmanı, hekim) önerisinde kan şekerinin düzenlenmesi gereken bireylerde (şeker hastalarında) kullanımı tavsiye edilmektedir.

Glisemik İndeks (GI) farklı besinlerde aynı miktarda karbonhidratın kan glikoz içeriğinin artışı üzerindeki etkisinin ölçümüdür.

Yapılan araştırmalarla, düşük GI besinlerin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu, düşük enerjili ve düşük GI’li ürünlerin obezite, diyabet, insüline direnç sendromu ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaygın görülen metabolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.

Glisemik İndeks ve diyabet arasındaki ilişki;

Yüksek glisemik indeksli gıdaların sürekli tüketimi ile 24 saatlik kan glukozu ve insülin seviyeleri yükselmektedir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan glikoz seviyesinin aşırı yükselmesine neden olarak insülin salınımını artırmakta ve bu durum uzun vadede vücudun insüline duyarsızlaşmasına ve Tip2 diyabetin gelişmesine yok açmaktadır.

 

Sizde tariflerinizi facebook.com/sliminicom adresinden bizle paylaşabilirsiniz.

Slimini Diyabetik Un Adese marketlerde satışa çıktı. Ayrıca www.gidadevi.com adresinden kapıda ödeme ile ürünü temin edebilirsiniz.