Slimini Diyabetik Un Hakkında Her Şey

Diyabetimben.com editörü Esra Hanım ziyaretçileri için Slimini Diyabetik Un’u anlattı:

Bugün sizlere Slimini Diyabetik Un’dan bahsedeceğim.

Özellikle Facebook’ta dikkatimi çekiyordu. Hatta bir ara Öyküm’ün tarifi de dikkatimi çekmişti ama bir türlü zaman bulup deneyememiştim. Kendim tecrübe etmeden de sizlerle paylaşmak istemiyordum.

Aslında oldukça basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. Umarım başarılı olabilirim.

Normal şartlarda biz tip-1 diyabetliler karbonhidrat sayım yöntemini bilelim ya da bilmeyelim klinik beslenme programımıza uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yediğimiz besinlerin glisemik indeks değeri, glisemik yükü, içerdiği lif miktarı, yağ miktarı, protein miktarı gibi çoğu detay kan şekerimizi etkilemekte. Ve özellikle bizlere kan şekerimizi yavaş ve az yükselten besinler yememiz önerilmekte.

Bildiğiniz üzere glisemik indeks, yediğimizin besin ve/veya besinlerin kan şekerimizi yükseltme hızıdır. Şu anda kullandığımız insülinlerin çalışma hızı, glisemik indeksi yüksek besinlerin kan şekerimizi yükseltme hızına yetişmesi güç olmakta. Bununla birlikte örnek vermek gerekirse bir dilim ekmek yiyeceğimiz zaman ne kadar insülin yapacağımız da önemli.

Örneğin ben beyaz, kepekli ya da tahıllı un ile yapılmış, tartı ağırlığı 25 gram olan bir dilim ekmek yiyeceksem alacağım bu 15 gram karbonhidrat için sabah saatlerinde 2,5 ünite (6 gram karbonhidrat için 1 ünite insülin kullanmam hesaplandığı için.),  öğle ve akşam saatlerinde ise 1,5 ünite insülin (öğlen ve akşam 10 gram karbonhidrat için 1 ünite insülin kullanmam hesaplandığı için) yapıyorum.  Ama bu yiyeceğim ekmek Slimini Diyabetik Un ile yapılmış olsaydı sabah saatlerinde 1,4 ünite (25 gram Slimini ekmekte 9 gram karbonhidrat 6 gram lif olduğu için.)  öğle ve akşam saatlerinde ise 1 ünite insülin yapardım (öğle akşam saatlerinde 10 gram karbonhidrat için 1 ünite insülin kullandığım için. Slimini ekmekte 9 gram KH var ama 10’a yuvarlıyorum.). Ve aynı zamanda diğer unlara göre kan şekerimde dalgalanma oluşma riski oldukça minimize olurdu.

 

Dolayısıyla Slimini Diyabetik Un kullanmak hem insülin miktarımızı düşürüyor hem de kan şekerimizin dalgalanma riskini azaltıyor (Kan şekerinde dalgalanmalarının olması için bir çok nedeni olduğunu biliyoruz.). Ve hatta orta ve uzun vadede baktığımızda hayatımıza farklı un koymazsak ve klinik beslenme ( diyabetik diyeti ) programımıza da dikkat edersek komplikasyon oluşma riskini de azaltmış  oluyoruz. Çünkü tip-1 diyabetli hayatlarımızda temel konu doğru ve sağlıklı beslenmeden de geçiyor. Ve her türlü kazanıyoruz 🙂

Elbette bu ürünü kullanırken, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişmenin kan şekeri üzerine etkileri de göz önünde bulundurularak, mutlaka doktorumuz (endokrinolog) ve mümkünse diyabet (yoksa diyetisyen) diyetisyenimizle birlikte hareket etmek gerekiyor.

Biliyorsunuz paketli ürünler üreten firmaların çoğunluğu etiket dahi eklemiyor. Slimini Diyabet Un’un açıklayıcı bir besin etiketi bulunmakta. Besin etiketi okumanın da bizler için ayrı bir önemi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Slimini Diyabetik Un’un 100 gramında;

  • 45 gram karbonhidrat,
  • 30 gram lif bulunmakta, (Lifler de karbonhidrat türevi oldukları halde kan şekerine etkileri çok az olduğundan yenilen besindeki lif miktarı 5 gramın üzerindeyse toplam karbonhidrat hesaplamasında lifleri çıkarıyoruz. Bazı yiyeceklerin üzerinde bu nedenle lif miktarı da belirtiliyor. Benim uygulamam gibi, sabah 25 gramlık bir dilim Slimini ekmek tükettiğim zaman 6 gram lif aldığım için toplam karbonhidrat olan 15 gramdan (15-6=9 gram) çıkararak insülin ihtiyacımı belirliyorum.)

Silimi markası Konya Yıldız Unları’nın orijinal bir markası. Yani patenti kendilerine ait. Diyabetik Un ile ilgili özellikle Gazi Üniversitesi onayı  ve TÜBİTAK projesi olarak da kabul edilmesi markanın değerini ortaya koymakta.

Ürünle ilgili daha detaylı bilgilere aşağıda sizlerle paylaşacağım Sunum’dan, ürüne verilen onay dökümanlarından ve http://www.slimini.com/  linkinden ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Onay Raporu

Silimini Sunum

Not: Evde yaptığım kakaolu kek ve poğaça görsellerini Instagram hesabımda paylaşmıştım. Tariflerini en kısa sürede sizlerle paylaşacağım 🙂