İrmikli Bisküvili Diyabetik Top Tatlı

Pembe Cupcake’de yayınlanan, Slimini Diyabetik Un ile yapılan irmikli bisküvili topların tarifi:

Bugünün tarifi, dünyada ilk ve tek dünya patentli Slimini Diyabetik Un ile hazırladığım irmikli ve bisküvili toplar. Çok kolay bir tarif olduğundan dolayı çok severek yaptığım bir tatlıdır bu. Hani mutfakta fazla vakit harcamazsınız ama ortaya harika şeyler çıkar, işte benim en sevdiğim yemek türü 🙂 Hem çok lezzetli, hem çok pratik, hem de şık tarifler her zaman candır 🙂 Her yerde görebileceğiniz irmikli toplarla bu tarifin aynı olmadığını bilmenizi isterim. Eğer deneme fırsatınız olursa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. İrmikli bisküvili topları dilerseniz bisküvi yerine hindistan cevizine bulayabilirsiniz. Ortalarını badem ve fındık ile süsleyebilirsiniz.

Tatlımda kullandığım Slimini Diyabetik Un’dan biraz bahsedecek olursam… Şeker hastalığı olan bireyler için özel geliştirilmiş bir undur. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Diğer unlara göre glisemik indeksinin %40 daha az olduğu onaylanmıştır. Yani şekerinizi diğer unlara göre çok az yükseltiyor. Hatta yapılan testlerde bazı bireylerde hiç yükseltmemiş. Slimini un çeşitlerini her türlü hamur işinde kullanabilirsiniz. Benim şimdiye kadar yaptığım tariflerde sonuç hep başarılı olmuştur. Unların doğal olmasından dolayı diğer unlara göre size biraz daha ele yapışkan gelecektir, ama inanın lezzetinde ve görüntüsünde hiç bir fark olmuyor. Hatta daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim.
Not: Krem şanti ve bitter çikolata olmadan da bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Pişirme süresi: 15 DAKİKA
2 Kişilik

MALZEMELER

 • 3 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı Slimini Diyabetik un (dolu dolu koymayın)
 • 8 yemek kaşığı toz tatlandırıcı
 • 7 yemek kaşığı irmik
 • 1 paket krem şanti (1 paketin içinden iki poşet çıkıyor birini kullanın)
 • 1 paket sade petibör bisküvi
 • Yarım su bardağından biraz daha az süt kreması
 • 80 gram bitter çikolata (40 gr hamuruna 40 gr kremasına)

HAZIRLANIŞI

 1. Sütü tencereye alın. Üzerine şeker,irmik ve un ilave ederek orta ateşte koyu muhallebi kıvamı alıncaya kadar karıştırarak pişirin.
 2. Kıvamını alan irmikli muhallebiyi ocaktan alın, toz kremşantiyi tencereye ilave ederek iyice karıştırın.
 3. Eli yakmayacak bir sıcaklığa gelinceye kadar ara sıra karıştırarak soğutun.
 4. Bisküvileri rondoda çekin ve bir tabağa alın.
 5. İrmikli karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizle top haline getirin ve her tarafını bisküviye bulayın.
 6. Ortalarına parmağınızla çukur açın.
 7. Süt kremasını kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın ve içine parçalanmış çikolataları koyup karıştırın.
 8. İrmikli topların ortalarına bir çay kaşığı kadar çikolata koyun.
 9. En son her bir tatlının üzerine birer fındık ekleyip servis yapın.

Not: Diyabetli olmayanlar normal şeker ve normal kullanabilirler. Krem şanti koymadan tatlınızı hazırlamak isterseniz muhallebinin kıvamını oldukça koyu yapmalısınız.

Afiyet olsun.

Slimini Diyabetik Un Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından onaylanmıştır.

Diğer unlara göre Glisemik İndeksinin %40 daha az olduğu onaylanmıştır. Slimini’nin bir sağlık uzmanı (diyetisyen, beslenme uzmanı, hekim) önerisinde kan şekerinin düzenlenmesi gereken bireylerde (şeker hastalarında) kullanımı tavsiye edilmektedir.

Glisemik İndeks (GI) farklı besinlerde aynı miktarda karbonhidratın kan glikoz içeriğinin artışı üzerindeki etkisinin ölçümüdür.

Yapılan araştırmalarla, düşük GI besinlerin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu, düşük enerjili ve düşük GI’li ürünlerin obezite, diyabet, insüline direnç sendromu ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaygın görülen metabolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.

Glisemik İndeks ve diyabet arasındaki ilişki;

Yüksek glisemik indeksli gıdaların sürekli tüketimi ile 24 saatlik kan glukozu ve insülin seviyeleri yükselmektedir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan glikoz seviyesinin aşırı yükselmesine neden olarak insülin salınımını artırmakta ve bu durum uzun vadede vücudun insüline duyarsızlaşmasına ve Tip2 diyabetin gelişmesine yok açmaktadır.

Sizde tariflerinizi facebook.com/sliminicom adresinden bizle paylaşabilirsiniz.

Slimini Diyabetik Un Adeselerde satışa çıktı. Ayrıca www.gidadevi.com adresinden kapıda ödeme ile ürünü temin edebilirsiniz.

Diğer İlgili Yazılar