Diyet Ekmek, Diyet Un, Diyabetik Ekmek, Diyabetik Un

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu’nun Diyetonline.com sitesine Slimini için yazdığı makale:

İlk bakışta şaşırtıcı bir ifade. Ama gerçek. Araştırmacı ve zeki Anadolu insanı sonunda bunu da üretti;
Diyet un, diyabetik un!

Konya Yıldızı Un Fabrikası işletmecisi ve Gıda Mühendisi bir araştırmacı bunu başardı. Yıllar önce AR-GE’si hakkında bir şeyler duymuştum, diyabetik un üretmeye çalışan birileri var diye heyecanlanmıştım süper bir buluş olacağını söylemiştim. Şimdi numuneleri elimde. Hatta ekmek yapıp yemekte nasip oldu fotoğrafını en kısa zamanda paylaşmayı planlıyorum.

Düşük glisemik indeksli ekmek ürettik!

Kolay olmadı;

Gıda Mühendisi İbrahim Güzel AR-GE dönemi ve üretim sonunda çeşitli müracatları ve onayları da almış durumda. Türkiye’de yakında satışa sunulacak olan diyabetik un ve diyet un için FDA (Amerikan Tarım Birliği) Amerika’da satılabilir onayını vermiş, ADA(American Diabetic Association) ise numuler hakkında şimdilik araştırma yapıyor. Amerika’ya 5 aydır ihraç edilen ürün nihayet Ülkemiz ’de de satışa sunuluyor. Ayrıca Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gerekli izinleri almış hatta sağlık beyanı (diyabetik un, diyabetikler için uygundur) ibaresi ile piyasaya sürülmesini izin bile verilmiş. Bilimsel bir araştırma da başlatılmış çalışmanın ön raporu yayınlanmak üzereymiş. Neyse gelişmeleri takip edeceğiz.

Peki nedir bu diyet un ve diyabetik un?

Aslında bilimin ışığında geliştirilmiş bir buluş. Tüm dünyada ve ülkemizde hızla artan obezite ve buna bağlı olarak aynı hızla artan tip 2 diyabet kalp hastalıkları ile beslenmemiz ve özellikle tükettiğimiz karbonhidratlar arasında ciddi ilintilerin olduğu artık bilimsel bir gerçek. Karbonhidratın türüne göre sağlığa katkıları ve zararları olabiliyor. Beslenme ve Diyetetik Bilimi karbonhidratlar için hem iyi şeyler hem kötü ve kaçınılması gereken durumlardan bahseder. Örneği basit şeker (çay şekeri) tüketimini sınırlandırırken mutlaka posa içeren besinlerin belirli bir miktarın üzerinde olmasını ister. Teknik olarak karbonhidratları da glisemik indeksine göre sınıflandığı bilinmektedir. Glisemik indeks herhangi bir besinin kan şekerine etkisi olarak tanımlanabilir. Tahıl ve tahıl ürünlerinin genel olarak glisemik indeksi yüksektir.

Yeni bulunan bu beyaz unun ise glisemik indeksi orta düzeyde üretilmiş olması ciddi bir gelişme. Yani beyaz undan yapılmış bir dilim ekmek ile Slimini unundan yapılmış 1 dilim ekmek arasında glisemik indekslerine göre 2 temel fark bulunuyor birincisi. Beyaz undan yapılmış ekmek tükettikten sonra tekrar acıkma süresi Slimini undan yapılmış bir ekmek tüketimine göre daha kısa yani daha çabuk açlık hissine ulaştırıyor, ikincisi ise beyaz undan yapılmış ekmek tükettikten sonra kan şekerinde meydana gelen yükselme Slimini undan yapılmış ekmeğe göre daha yüksek.
Bu iki etki hem obeziteden hem de diyabetten korunmada çok önemli. Kan şekerinin hızla yükselmesi ve hızla düşmesi açlık ve tokluk merkezlerinin görevlerini tam olarak yerine getirmelerini engelleyen negatif hormonal bir döngüye sebep olabiliyor. Kan şekerindeki hızlı dalgalanmalar daha çabuk acıkmaya böylece daha çok yemeye ve sonrasında obeziteye neden oluyor, obezite de yüksek şekerli gıdaların tüketimine ve kan şekerinde yine hızlı dalgalanmalara neden olarak şeker hastalığına neden oluyor. Aslında çok kötü bir kısır döngü obezite ile şeker hastalığı arasındaki döngü.

Son zamanlarda yiyeceklerin glisemik indekslerini de insanların ve özellikle şeker hastalarının daha dikkate aldığı dönemde ciddi bir açığı gidermek için ideal bir un. Toplumumuz ekmek tüketimi yönünden ciddi üst sıralarda bir toplum olması nedeniyle ekmek (tahıl grubu besinlerin çoğunluğu ekmek olarak tüketildiği için sadece ekmek diyoruz) tüketimiyle alınan enerjinin ve vücutta meydana gelen glisemik dalgalanmanın önlenmesini obezite ve şeker hastalığıyla mücadele için önemli bir adım. Bilimsel literatür düşük glisemik indeksli besinlerin aynı zamanda obeziteden korunmada etkili olduğunu gösteriyor.
Güzel gelişmeleri yönüyle Slimini unu takibe alıyoruz. Gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgileri yeniden paylaşmak ümidiyle,

Unutmadan bence ‘yiyeceklere yeni fonksiyonlar eklemek hem bir mühendislik hem bir sanattır’

Hayrettin MUTLU
Beslenme ve Diyet Uzmanı

İçeriği Habeler.com ve Diyetonline üzerinden de okuyabilirsiniz.

Diğer İlgili Yazılar